MINT - Agencja Marketingowa » Sklep internetowy a sezonowość sprzedaży
Profesjonalne prowadzenie fanpage m.in. na Facebook, Instagram czy Twitter, tworzenie responsywnych stron internetowych, pisanie tekstów, reklama na Facebooku oraz Adwords.
agencja interaktywna, marketing internetowy, prowadzenie fanpage, facebook dla firm, obsługa fanpage, instagram, reklamy adwords, responsywne strony internetowe
17103
post-template-default,single,single-post,postid-17103,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,columns-3,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Sklep internetowy a sezonowość sprzedaży

prowadzenie fanpage

Sklep internetowy a sezonowość sprzedaży

Sezonowość sprzedaży to problem, z którym borykają się właścicele sklepów internetowych w wielu branżach. Nic dziwnego – nie bez powodu sprzęt narciarski kupujemy głównie w okresie zimowym, a wyprawkę szkolną dla dziecka przed rozpoczęciem semetru. Przed wahaniami sprzedaży można i warto się chronić. Jak prowadzić sklep online, by zachować satysfakcjonujący poziom konwersji bez względu na porę roku?

 

Analizuj dane 

Planowanie skutecznych działań w sklepie internetowym wymaga wcześniejszej analizy zgromadzonych danych o klientach. W branżach sezonowych szczególnie ważne jest badanie tendencji spadków i wzrostów zainteresowania ofertą w konkretnych okresach. Porównywanie wyników z analogicznymi okresami w ubiegłych latach pozwoli nam „wstrzelić” się idealnie z działaniami marketingowymi w czas, gdy nasi potencjalni klienci są faktycznie zainteresowani zakupem produktów lub usług.

Przyciągaj promocjami

Trudno oczekiwać, by zapaleni narciarze chcieli kupować nowy sprzęt w ciągu gorącego lata. No chyba, że zainteresujemy ich wyjątkowo korzystną ofertą. Jaką? Świetnym sposobem na rozruszanie sprzedaży w martwym sezonie są wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, takie jak sprzedaż pakietowa powiązanych tematycznie produktów, promocje 3 za 2 oraz dodatki do zakupów w formie próbek produktów lub zniżek na kolejne zakupy.

Pozycjonuj z wyprzedzeniem

Pozycjonując sklep internetowy narażony na okresowe wahania sprzedaży, należy zadbać o zaplanowanie działań z odpowiednim wyprzedzeniem. By wydatki na SEO nie poszły na marne, warto zacząć je co najmniej kilka miesięcy przed maksymalnym zainteresowaniem ofertą. Dlaczego? Pozycjonowanie to proces wymagający czasu i cierpliwości. Jeśli zdecydujemy się na pozycjonowanie sklepu sprzedającego sprzęt narciarski dopiero w lutym, z całą pewnością nie zdążymy na czas dotrzeć do naszych potencjalnych klientów.

 

Spodobał się artykuł?

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowościach!