fbpx
 

Pozycjonowanie stron – na czym polega?

Pozycjonowanie stron – na czym polega?

Pozycjonowanie stron to proces długotrwały, ale przynoszący wymierne korzyści. Dzięki dobrze przeprowadzonemu pozycjonowaniu możesz zwiększyć rozpoznawalność swojej strony www i tym samym poprawić sprzedaż. Sprawdź, na czym dokładnie polega pozycjonowanie stron i na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę, by Twoja witryna była lepiej widoczna!

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron www to proces ciągłej optymalizacji, na który składa się wiele elementów. Brzmi to dość ogólnie, więc warto wyjaśnić, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Między innymi takie rzeczy, jak:

Optymalizacja kodu strony internetowej

Warto podkreślić, że to, na czym stoi witryna, ma duże znaczenie dla jej funkcjonowania i pozycjonowania. Wszelkie zmiany dobrze jest więc zacząć od dostosowania kodu. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na duplikowanie treści. Jeśli masz takie na swojej witrynie, to warto usunąć je poprzez przekierowanie 301. Pamiętaj, że jeśli nie znasz się na programowaniu, lepiej nie podejmować takich działań na własną rękę. Strona pozycjonuje się najlepiej wtedy, gdy kod jest napisany poprawnie, tj. zgodnie z wytycznymi W3C.

Poprawnie napisany kod gwarantuje automatycznie lepsze pozycjonowanie, natomiast taki, który został stworzony przez amatora i zawiera sporo błędów może być trudny do wypozycjonowania mimo sporego nakładu pracy. Warto brać to pod uwagę i nie zlecać takiego zadania osoby niedoświadczonej. Zachęcamy do skorzystania z usług agencji marketingowej. Tworzenie stron www to jedna z naszych specjalności.

Inny ważny element to algorytmy Google, który również powinno zostać uwzględnione w kodzie strony. Dlaczego? Ponieważ znaczna większość użytkowników korzysta z tej wyszukiwarki,, a nie da się ukryć, że pozycjonowanie stron www jest zależne w dużej mierze od tego, jak roboty odczytają w Google Twoją witrynę. Dlatego kod powinien być zaktualizowany pod najnowsze wytyczne.

Warto również zwrócić uwagę na poszczególne elementy kodu źródłowego strony. Strona, którą chcesz dobrze wypozycjonować, powinna mieć uzupełnione takie elementy, jak na przykład meta tag title, meta tag description czy meta key words. Pierwszy ze wspomnianych elementów, czyli meta tag title to ten wynik wyszukiwania, który wyświetla się w belce tytułowej w wyszukiwarce Google. Jest on widoczny zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek, dlatego powinien być doskonale zoptymalizowany. Należy również stworzyć go zgodnie z zasadami SEO i uwzględniać słowa kluczowe istotne dla Twojej branży.

Kolejnym ważnym elementem jest meta tag description, czyli opis strony widoczny w wyszukiwarce pod każdym linkiem. Ta część kodu również będzie widoczna dla użytkowników, dlatego powinna być maksymalnie zoptymalizowana pod wyniki wyszukiwania. Ostatni z elementów, czyli meta key words jest odczytywany wyłącznie przez wyszukiwarki. Warto go uzupełniać, ponieważ pozwala na lepsze określenie tematyki strony, a tym samym na dopasowanie wyników wyszukiwania i dokładniejsze pozycjonowanie.

Treści to druga z obszernych części kryjących się pod „stałym ulepszaniem strony”. Nie da się ukryć, ze teksty na stronach www wpływają na pozycjonowanie i należy stale dbać o ich jakość, ale też o ilość. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja witryna pojawiała się na pierwszej stronie wyników w Google, to powinieneś zadbać o aktualizowanie tekstów. Optymalnie byłoby dodawać nowe treści na przykład co tydzień, by utrzymać regularność. Oczywiście, samo dodawanie tekstów nie wystarczy – należy zadbać również o ich optymalizację pod SEO. Treści powinny uwzględniać istotne słowa kluczowe, po których użytkownicy mogą bez problemu dotrzeć na Twoją stronę internetową.

Pisanie nowych tekstów to jedno, ale jeśli prowadzisz własną witrynę od dłuższego czasu, to z pewnością zdążyłeś już opublikować na niej kilka wpisów. Warto więc zacząć optymalizację właśnie od ulepszenia tych treści, które już istnieją na stronie. Zadbaj o podział na akapity i wyróżnienie śródtytułów (posługuj się tytułami H3, H4, H5). Dodaj słowa kluczowe w odpowiednich miejscach i postaraj się udoskonalić tytuły w taki sposób, by bardziej pokrywały się z treściami poszukiwanymi przez użytkowników.

Szybkość strony internetowej to trzeci ważny filar wpływający na pozycjonowanie. W czasach, gdy każdemu zależy na szybkim zdobywaniu informacji, bardzo ważne jest, by strona reprezentująca naszą markę online działała bez zarzutu. Zbyt długie ładowanie poszczególnych elementów może zniechęcić danego użytkownika do skorzystania z naszej oferty. Dlatego właśnie tak ważne jest, by strona działała bez zarzutu. Jej szybkość można sprawdzić za pomocą darmowego narzędzia, takich jak na przykład Page Speed Insight. Określa ono prędkość strony w skali od 1-100. To precyzyjny sposób określenia, które elementy mogą spowalniać naszą witrynę.

Co ważne, Page Speed Insight umożliwia ocenę szybkości strony zarówno pod względem ładowania na komputerach, jak i na smartfonach. To istotne, ponieważ niektóre wtyczki przyspieszające np. ładowanie obrazów nie działają responsywnie, a więc nawet jeśli strona będzie ładować się szybko na komputerach, to może spowalniać na telefonach. Warto to sprawdzić. Coraz więcej osób decyduje się robić zakupy w Internecie lub szukać informacji poprzez smartfona, dlatego nierozsądne byłoby ignorowanie reponsywności strony www.

 Link building – jak wpływa na pozycjonowanie?

Ostatni element, o którym chcielibyśmy wspomnieć, to linkowanie. Warto wiedzieć, że tzw. link building również odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu. Dlaczego? Nawiązuje to do metody Page Rank, zgodnie z którą jakość strony jest określana między innymi przez liczbę odnośników, które powołują się bezpośrednio na daną stronę internetową. Oznacza to, że strony, które posiadają linki odwołujące się do naszej witryny, wpływają na zwiększenie pozycjonowania. Dlatego właśnie warto dbać o rozwój link building, by dzięki temu strona była jeszcze bardziej widoczna.

Jakie linki wyróżnia się w ramach link buildingu? Wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy typ to linki, które możemy generować samodzielnie – przekierowują one użytkownika na poszczególne podstrony. W ten sposób można na przykład nawiązać do dawnych wpisów albo do oferty zamieszczonej w naszym sklepie internetowym. Zewnętrzne linki to takie, które dodali inni użykownicy na swoich witrynach. Warto podkreślić, że przy linkach zewnętrznych wyróżnia się też praktyki naturalne oraz te niepożądane. Naturalne to takie, gdy ktoś udostępnia nasz wpis, ponieważ np. uznał go za przydatny. Niepożądane to z kolei takie, które przybierają formę spamu, na przykład na blogach czy stronach internetowych innych użytkowników. Zalecamy unikania spamowania, ponieważ roboty w wyszukiwarkach w Google z łatwością wykrywają takie działania i mogą znacząco obniżyć pozycjonowanie Twojej witryny.

Jak zdobywać przyjazne linki? Warto tworzyć dobre, kreatywne i cenne dla odbiorców treści. Wówczas będą oni chętnie dzielić się nimi dalej, a to sprzyja budowaniu sieci linków. Dobrze jest też wspierać się w tym procesie mediami społecznościowymi. Facebook czy Instagram to świetne miejsce do dzielenia się swoimi wpisami na blogach, a jeśli jakiś użytkownik uzna je za przydatne i poleci na swojej stronie www, to już zbudujesz pierwszy link building. To raczej długotrwały proces, ale zdecydowanie warto o niego zadbać, ponieważ stanowi dobre wsparcie dla widoczności strony.

Podsumowując, pozycjonowanie stron polega przede wszystkim na podjęciu działań na różnych poziomach. Wyróżniliśmy działania związane z kodem strony, z tworzeniem nowych treści oraz z udoskonalaniem tych obecnych, a także z link building. Warto podkreślić, że wszystkie te działania wymagają czasu, a pozycjonowanie nie zmieni się z dnia na dzień. Dobra wiadomość jest jednak taka, że prace można przeprowadzać na wielu poziomach jednocześnie. W przypadku podjęcia współpracy z agencją interaktywną, zyskujesz jednocześnie wsparcie copywritera, który zadba o treści na stronę www, programisty, który udoskonali kod oraz specjalisty od social mediów, który dzięki publikowaniu interesującego contentu może zachęcić odbiorców do odwiedzania Twojej strony internetowej.

Warto korzystać z dobrego pozycjonowania stron internetowych we współpracy ze specjalistami, ponieważ wówczas masz szansę na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w kilka miesięcy. Jeśli chcesz się przekonać, co możemy zrobić dla Twojej firmy, wystarczy, że skontaktujesz się z nami. Podnieś pozycję swojej strony bez najmniejszego wysiłku dzięki agencji marketingowej!

SPODOBAŁ SIĘ ARTYKUŁ?

Zapisz się do newslettera i otrzymuj regularne powiadomienia o nowych wpisach!

Nie znaleziono żadnych pól.