fbpx
 

Czym jest aplikacja BeReal i jakie będą jej losy w 2023 roku?

Czym jest aplikacja BeReal i jakie będą jej losy w 2023 roku?

Niektóre aplikacje nie od razu zawojują rynek. Potrzebują czasu, by zyskać uwagę odbiorców, ale gdy ją zdobędą, szturmem podbijają cały świat. Tak właśnie stało się z aplikacją BeReal, która, choć powstała chwilę przed pandemicznyn 2020 rokiem, to jednak dopiero dwa lata później zyskała ogromne zainteresowanie. Czym dokładnie jest BeReal?

Aplikacja BeReal – powrót do autentyczności

Twórcom tej aplikacji przyświecał jeden cel: ukazanie autentycznego życia. Na próżno szukać tu doskonale wyreżyserowanych zdjęć i filtrów, a także ujednoliconej tablicy rodem z Instagrama. W BeReal nie da się „oszukać” rzeczywistości. Tutaj to aplikacja decyduje, kiedy i jakie zdjęcie dodasz na tablicę. Gdy zainstalujesz BeReal na swój telefon, raz dziennie otrzymasz powiadomienie od aplikacji. Wówczas będziesz musiał w ciągu 2 minut zrobić zdjęcie. BeReal automatycznie uruchomi przednią i tylną kamerę, dlatego użytkownicy będą mogli zobaczyć zarówno twoją twarz, jak i to, co aktualnie robisz. Gdy opublikujesz swoją relację, będziesz mógł obejrzeć również zdjęcia innych użytkowników. Fotografie w BeReal nie muszą (choć mogą) być udostępnianie publiczne. Jeśli jednak preferujesz ograniczenie pokazywania zdjęć tylko znajomym, to jak najbardziej będziesz mógł skorzystać z takiej opcji.
Dwie minuty na zrobienie zdjęcia to niedużo – nie ma czasu na poprawki ani na pozowanie, liczy się tu i teraz. Mimo szczerych chęci nie da się więc wyreżyserować rzeczywistości wokół siebie – albo pokażesz to, czym naprawdę się zajmujesz i w jakich okolicznościach, albo nie dodasz zdjęcia i nie ujrzysz nowych fotografii od znajomych.

Na czym polega fenomen BeReal?


Nie da się ukryć, że wielu użytkowników czuje znudzenie na myśl o idealnym życiu z Instagrama. Starannie wybrane zdjęcia, korzystne kadrowanie i doskonałe scenki rodzajowe wyglądają pięknie na siatce, ale rzadko mają wiele wspólnego z realnym życiem. Badania Royal Society for Public Health przeprowadzone wśród 1500 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat pokazały, że to właśnie Instagram spośród wszystkich mediów najbardziej wpływa na pojawienie się stanów depresyjnych czy obniżonego nastroju. Nic dziwnego – za pięknymi kreacjami często stoi wiele godzin pracy, ale tego odbiorca już nie ujrzy. Staranne kadry to maleńkie wycinki, które, gdy będą konsumowane codziennie, mogą powodować zgrzyt w zderzeniu z szarą rzeczywistością.

Aplikacja BeReal jest niejako odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy chcieliby doświadczać bardziej autentycznych treści. Tutaj nie można używać filtrów ani nawet zostawiać polubień pod zdjęciami. Aplikację doceniają zwłaszcza te osoby, którym zależy po prostu na utrzymywaniu kontaktu ze znajomymi. Czasem dobrze wiedzieć, co u kogoś słychać, a takie proste, niewyreżyserowane zdjęcia potrafią nieźle oddać rzeczywistość.

Co ważne, w BeReal nie ma również reklam. To sprawia, że może to być jedna z tych aplikacji, które nie zostaną opanowane przez konta firmowe i wszechobecne reklamy influencerów. Docenią to z pewnością wszyscy, którzy są już zmęczeni atakującymi kodami zniżkowymi i współpracami reklamowymi. Nie można jednak wykluczyć opcji, że reklamy z czasem pojawią się i na tej platformie.

Koniec ze scrollowaniem

BeReal, w przeciwieństwie do Instagrama, Facebooka, Twittera czy TikToka, nie zachęca do scrollowania. Aplikacja skupia się tylko wokół opublikowania swojego zdjęcia i przejrzeniu nowości od znajomym. W związku z tym łatwiej zapoznać się z powiadomieniami i po prostu odłożyć telefon. To z pewnością ma duże znaczenie dla osób, które czują narastające uzależnienie od social mediów i chciałyby poszukać alternatywnej formy kontaktu ze znajomymi. Pod tym względem BeReal może świetnie zastąpić Instagrama.
Co istotne, aplikacja nie sprzyja też pogoni za zdobywaniem jak największej liczby lajków i osób obserwujących. Nie widać tam w ogóle liczby followersów publicznie, każdy użytkownik może jedynie podejrzeć to prywatnie.

Funkcje BeReal w innych aplikacjach

Jak to bywa w świecie social mediów, nowe pomysły są chętnie podłapywane i wdrażane przez starsze platformy. Nie inaczej było tym razem. Funkcję „Now”, umożliwiającą nagranie krótkiego filmu z aktualnej chwili, udostępnił już TikTok. Instagram zapowiedział za to wdrożenie funkcji „Candid Stories”, która jest dokładnym odwzorowaniem zasady działania BeReal. Tutaj również będzie można dodawać zdjęcie z przedniej i tylnej kamery we wskazanym przez aplikację momencie. Twórcy Mety zapowiedzieli, że funkcja jest aktualnie testowana zarówno na Instagramie, jak i w Facebook Stories, dlatego prawdopodobnie pojawi się w obu tych platformach społecznościowych. Kiedy dokładnie – tego jeszcze nie powiedziano, najpewniej stanie się to jednak jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku. Meta zdecydowanie nie zwleka z kopiowaniem nowości.
Podkreślmy jednak, że póki co konkurencja BeReal nie cieszy się specjalnością popularnością. TikTok Now w Polsce praktycznie nie jest promowany i mało który użytkownik wie o jego istnieniu. Być może w najbliższym czasie się to zmieni.

Czy BeReal zastąpi Instagrama?

Wydaje się być to mało prawdopodobne. Choć BeReal odnotował bardzo szybki przyrost użytkowników (10 mln w ciągu roku), to jednak na Instagramie obecnie istnieje aż… 2 mld kont. Dodatkowo nie da się ukryć, że Instagram jest o wiele bardziej rozbudowaną aplikacją, która po prostu oferuje więcej opcji. Rolki, stories, tradycyjna publikacja zdjęć, live’y – to wszystko nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Istnieje szansa, że to Instagram raczej wchłonie popularność BeReal i przejmie nową opcję, tak jak stało się w przypadku stories, które zostały zaczerpnięte ze Snapchata.

Możliwe, że historia BeReal będzie bardzo podobna do tego, co stało się z Clubhousem. Aplikacja spotkała się z dużym zachwytem w 2021 roku, ale jednocześnie bardzo szybko spadła z piedestału. W jej przypadku jednak istotna była sama elitarność, która nadawała Clubhouse’owi łatki „aplikacji premium”. BeReal jest dostępne dla każdego, ale jednocześnie to bardziej prywatne miejsce, idealne dla osób, które szukają spokojnej przestrzeni w sieci.

Nie oznacza to jednak, że „śmierć” aplikacji BeReal jest już przesądzona. Obecnie nadal cieszy się bardzo dużą popularnością i, jak podejrzewamy, znajdzie grono wiernych fanów. Osoby zmęczone zbyt dużą i częstą aktywnością w sieci, mogą odnaleźć w BeReal pewne ukojenie. Jak wspominaliśmy, to aplikacja, która nie wymaga stałego sprawdzania powiadomień i nie sprzyja FOMO, pozwala za to dokumentować „tu i teraz”. Można ją potraktować jako swoisty pamiętnik z całego roku – wykonane zdjęcia zapisują się w pamięci, więc po kilku miesiącach można z łatwością wrócić i powspominać różne momenty.

Firmowe konto na BeReal

Czy założenie firmowego konta na BeReal ma sens? Cóż, tak prosta aplikacja nie pozostawia dużego pola do działania, ale dla chcącego nic trudnego. Warto jednak pamiętać o tym, że póki co BeReal nie jest wśród użytkowników aż tak popularne, jak np. Instagram czy TikTok. Czy to się zmieni – przekonamy się już w przyszłości. Na ten moment jednak raczej nie warto poświęcać zbyt wiele czasu na tworzenie strategii marketingowej na BeReal, bo może po prostu nie przynieść żadnego efektu.

Jeśli jednak mimo wszystko chcecie założyć sobie profil firmowy na BeReal, to warto wykorzystać to narzędzie do pokazania „ludzkiej” twarzy marki. Bez upiększeń, po prostu prawdziwe życie przedsiębiorcy. W czasie pakowanie paczek, odpisywania na maile, rozmów z innymi pracownikami – część osób z pewnością chętnie dowie się, jak ich ulubiona marka wygląda „od środka”. Warto jednak podkreślić, że w BeReal można przyjąć tylko określoną liczbę zaproszeń od użytkowników, więc nie da się tu zbudować tak dużego konta, jak można to zrobić np. na Instagramie czy TikToku. Dla firm, które chcą mocno kontrolować wzrost statystyk, z pewnością będzie to miało duże znaczenie.
Choć BeReal jest na rynku już od ponad trzech lat, to jednak dopiero teraz zdobyła tak duże zainteresowanie użytkowników. Sądzimy, że aplikacja nie powtórzy sukcesów Instagrama czy TikToka, ma jednak szansę stać się ciekawą odmianą dla popularnych aplikacji. Dla osób, które potrzebują odpoczynku od kreacji z Instagrama i dynamiki TikToka, BeReal może przynieść powiew świeżości.

Chcesz przetestować BeReal i wyrobić sobie własną opinię? Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem iOS oraz na Androida.

SPODOBAŁ SIĘ ARTYKUŁ?

Zapisz się do newslettera i otrzymuj regularne powiadomienia o nowych wpisach!

Nie znaleziono żadnych pól.