fbpx
 

Dlaczego warto mieć certyfikat SSL?

Dlaczego warto mieć certyfikat SSL?

Certyfikat SSL nie jest niezbędny do funkcjonowania strony internetowej, ale zdecydowanie warto w niego zainwestować. Dzięki temu można dodatkowo zabezpieczyć stronę oraz wpłynąć na procesy związane z optymalizacją. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że certyfikaty SSL nie należą do najczęściej omawianych elementów witryn i dlatego wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu. Z myślą o tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, przygotowaliśmy szczegółowy poradnik. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią! 😊

 

Czym jest certyfikat SSL?

Aby dobrze wyjaśnić istotę certyfikatu SSL, warto zacząć od dokładnego przedstawienia tego, czym właściwie jest taki certyfikat. Mówiąc krótko, to narzędzie, które potwierdza wiarygodność witryny oraz zapewnia poufność danych udostępnianych przez użytkowników. Strony z certyfikatami SSL posiadają dodatkowe zabezpieczenie. Każdy może sprawdzić, czy wybrana witryna posiada takie narzędzie. W jaki sposób? Wystarczy zapoznać się z wyglądem linków poszczególnych stron. Witryny, u których przy linku pojawia się kłódka, posiadają certyfikat SSL. Przy tych bez kłódki widnieje napis „niezabezpieczona”. Dodatkowo po wejściu w witrynę użytkownik może mieć do czynienia z informacją, że korzystanie ze strony wiąże się z ryzykiem wykradnięcia danych.

Przy zastosowaniu certyfikatu SSL nie ma tego problemu. To narzędzie skutecznie chroni domenę główną wraz z poszczególnymi subdomenami.

Widoczną zmianą po zainstalowaniu certyfikatu SLL będzie zmiana protokołu http na https.

 

Typy certyfikatów SSL

Wyróżnia się kilka typów certyfikatów SSL, dlatego przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z nimi szczegółowo. Dzięki temu dowiesz się, który certyfikat najbardziej odpowiada potrzebom Twojej witryny!

Certyfikat SSL oznaczony jako DV – najprostszy typ certyfikatów. Sprawdza się w przypadku stron, które nie prowadzą sprzedaży online, a jedynie pełnią funkcję informacyjną. Taki certyfikat kosztuje najmniej i wyróżnia  się dobrym poziomem zabezpieczeń. Będzie odpowiednią opcją chociażby dla witryn, które zawierają różne formularze wymagające wpisywania danych klienta. Warto podkreślić, że wiele firm oferujących usługi hostingowe wśród swoich produktów elektronicznych zawiera też certyfikaty SSL. Zanim więc poszukasz zewnętrznych dostawców, upewnij się, czy nie możesz takiego certyfikatu zakupić u firmy, z którą już współpracujesz – dzięki temu zaoszczędzisz czas.

Certyfikat SSL oznaczony jako OV – to nieco bardziej zaawansowany typ zabezpieczenia strony. Poleca się go osobom, które zbierają bardziej zaawansowane dane użytkowników, w tym np. imię, nazwisko czy adres. OV jest droższy od certyfikatów DV i bywa najczęściej wykorzystywany w sklepach, w branżach hotelarskich czy w witrynach wykorzystujących system rezerwacji.

Certyfikat SSl oznaczony jako EV – uznawany za ten zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa. To najdroższy, ale zarazem najbardziej zaawansowany system ochronny. Wyróżnia się dodatkowym, zielonym oznaczeniem przy linku, który potwierdza autentyczność danej witryny. To ważne zwłaszcza dla tych firm, pod które inni próbują się podszywać. Jeśli zdarzyło Ci się, że ktoś próbował stworzyć bliźniaczą stronę do Twojej, zmieniając tylko kolejność liter w nazwie, koniecznie zainwestuj w certyfikat potwierdzający autentyczność. Jeśli tego nie zrobisz, nieświadomy użytkownik może trafić pod nieodpowiedni adres i zostać oszukany. Zielony, wyróżniający się link będzie dla niego podpowiedzią, że trafił na dobrą stronę. Co ważne, certyfikaty EV zwykle zapewniają też wysoką gwarancję, co dla wielu osób może być istotne. EV jest też dobra opcją dla firm, które posiadają wiele serwerów powiązanych z jedną domeną. Wówczas za wykupienie certyfikatu płacą jednorazowo (a nie za każdy serwer osobno). Ważność certyfikatu EV obowiązuje zazwyczaj przez minimum 12-24 miesiące.

Certyfikat SSL – dlaczego warto w niego zainwestować?

Dbasz o bezpieczeństwo danych klientów.

Żaden użytkownik nie chciałby robić zakupów w sklepie, który nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. Przekazywanie wrażliwych danych (imię, nazwisko, adres, dane karty debetowej) wymaga zaufania. Jako użytkownicy zakładamy, ze gdy wpisujemy nasze dane, to będą one odpowiednio zabezpieczone. W przypadku strony, która nie posiada ceryfikatu SSL, nikt nie może nam tego zagwarantować.

Z tego względu z całą pewnością rekomendujemy zakup certyfikatu SSL osobom, które są zdecydowane na prowadzenie biznesu online. Niewątpliwie jednak warto zainwestować w niego również w przypadku innych witryn – każda wizja kradzieży danych może skutecznie zniechęcać do ponownego odwiedzania Twojej witryny.

Co ciekawe, badania wskazują też, że certyfikaty SSL pozytywnie wpływają na konwersję. Jeśli więc nadal zastanawiasz się nad tym, czy zainwestować w bezpieczeństwo – wiedz, że warto. Klienci zdecydowanie zauważają to i chętniej wracają na strony, które gwarantują im danym pełne bezpieczeństwo. A to wiąże się też z większą skłonnością do zainwestowania w produkty, które pojawiły się właśnie w Twoim sklepie internetowym. Szyfrowanie danych to jeden z tych czynników, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie konwersji. Warto o tym pamiętać.

 

Dobre zabezpieczenie w niskiej cenie

W sklepach z certyfikatami SSL znajdziesz duży wybór różnych zabezpieczeń. Niektóre kosztują nawet tysiące złotych, ale tak naprawdę najprostszy certyfikat SSL kupisz z powodzeniem już za 100 lub 150 złotych na rok. To zdecydowanie nie jest duży wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że wpływa na funkcjonowanie całej strony. Dodatkowo zakup i instalacja certyfikatu SSL nie zajmują wiele czasu. Instalację i sprawdzenie strony można zamknąć spokojnie w kilka godzin.

 

Lepsze pozycjonowanie

Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności witryny w sieci, to ten punkt z pewnością zainteresuje Cię najbardziej. Wykupienie certyfikatu SSL wpływa na lepsze pozycjonowanie strony. Te witryny, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, są automatycznie gorzej pozycjonowanie. Warto to podkreślić, tym bardziej, że przy optymalizacji strony pod pozycjonowanie naprawdę każdy element ma znaczenie. Certyfikaty SSL są za to doceniane i nagradzane przez wyszukiwarki. Co więcej, strony, które posiadają protokół http zamiast https ( a więc nie zostały wyposażone w certyfikat SSL) mogą wręcz znikać z wyników wyszukiwania. Warto to podkreślić, ponieważ wówczas cała Twoja praca pójdzie na marne.

 

Certyfikat SSL – dla kogo?

Tak naprawdę prawidłowa odpowiedź brzmi: dla każdej osoby, która posiada swoją witrynę internetową. Kwestia bezpieczeństwa jest jednak szczególnie istotna dla tych firm, które prowadzą sklepy internetowe, obsługują banki czy zbierają informacje o użytkownikach (strony rządowe/ urzędy). Certyfikaty powinny być też obowiązkowym elementem na stronach medycznych, na których często znajdują się formularze do umawiania wizyt. Tam przecież również nie brak wrażliwych danych, które trzeba chronić przed wykradnięciem! Certyfikaty SSL powinny obowiązkowo posiadać też te witryny, które umożliwiają użytkownikom założenie konta. Gromadzenie  wielu danych w jednym miejscu to szczególnie cenny łup dla hakerów. Nie ryzykuj bezpieczeństwem klientów, tym bardziej, że gdy raz je utracisz, możesz go już nigdy nie odzyskać.

 

Prawidłowa instalacja SSL ma znaczenie!

Warto podkreślić, że sam zakup certyfikatu SSL to nie wszystko. Należy koniecznie zadbać też o prawidłowe wdrożenie go na stronę. Jeśli certyfikat zostanie zainstalowany z błędami, to na Twojej witrynie mogą pojawić się m.in. problemy z przekierowywaniem. To też nie pozostaje bez wpływu na pozycjonowanie strony, a dodatkowo może zniechęcić użytkownika. Co by nie mówić, liczne błędy na stronie raczej nie zachęcają do jej dalszego przeglądania. Tym bardziej istotne jest więc, by certyfikat SSL działał bez zarzutu. Jeśli chcesz mieć pewność, że po wprowadzeniu zmian Twoja strona będzie nadal na wyświetlała się prawidłowo, zleć instalację certyfikatu SSL agencji interaktywnej. Nasi webmasterzy bez problemu wdrożą na Twojej stronie certyfikaty SSL DV, OV oraz EV. Dodatkowo możemy doradzić Ci wybór najlepszego certyfikatu dla Twojej branży oraz pomóc znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowego wsparcia przy zabezpieczaniu strony, chętnie pomożemy. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Trudno zbudować biznes bez zaufania klientów, a w tym przypadku nie ma miejsc na pomyłki. Utrata wrażliwych danych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla całego biznesu. Zamiast ryzykować, znacznie lepiej zainwestować w certyfikat SSL. Tym bardziej, że w skali roku to naprawdę nie jest duży wydatek!

SPODOBAŁ SIĘ ARTYKUŁ?

Zapisz się do newslettera i otrzymuj regularne powiadomienia o nowych wpisach!