fbpx
 

Responsywna strona WWW – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Responsywna strona WWW – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Z roku na rok wzrasta liczba użytkowników internetu, którzy znajdujące się w nim strony, przeglądają nie tylko za pomocą komputera czy notebooka, ale przede przede wszystkim urządzeń mobilnych – telefonów i tabletów. Ogromna ich popularność sprawia, że właściciele stron WWW, stoją przed wyzwaniem dostosowania swoich witryn do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia. Idealnie w tym celu sprawdzają się strony responsywne. Czym są? Jakie korzyści dają?

 

Responsywna strona WWW – definicja

Responsywność stron to pojęcie zaczerpnięte od angielskiego Responsive Web Design (stąd też często stosowany skrót RWD). Termin ten oznacza sposób zakodowania strony, który sprawia, że ta swoim wyglądem automatycznie dostosowuje się do urządzenia, na jakim jest wyświetlana. Strona responsywna jest w pełni funkcjonalna i przejrzysta zarówno na komputerach, jak również telefonach i tabletach.

Strona responsywna a wersja mobilna

Decydując się na dostosowanie strony do urządzeń mobilnych, możemy spotkać się z dwoma odmiennymi rozwiązaniami – stroną responsywną oraz wersją mobilną. Druga z nich, to osobna witryna, posiadająca własną strukturę, odmienną ścieżkę dostępu oraz inną subdomenę – m.nazwafirmy.pl (gdzie m oznacza korzystanie z wersji mobilnej). Mobilne wersje strony, pozbawione są zwykle większości grafik i elementów, które mogłyby spowolnić czas ładowania witryny. Z kolei strona w technologii RWD, prezentuje całą zawartość wersji desktopowej, poprzez pełne dopasowanie wielkości elementów do wyświetlacza urządzenia użytkownika.

responsywne strony www

Dlaczego warto zmienić stronę na responsywną?

 

  1. Utrzymanie ruchu na stronie

Użytkownicy urządzeń mobilnych, wytwarzają już około 50% całego ruchu w Internecie. Z tego też powodu, tak ważne jest dla właścicieli stron WWW, dostosowanie się do potrzeb ich użytkowników. Responsywna strona jest przede wszystkim niezbędna dla utrzymania ruchu na witrynie. Jeśli strona wyświetla się na telefonie lub tablecie w nieprawidłowy sposób, istnieje ryzyko jej szybkiego opuszczenia przez internautę.

  1. Wygoda użytkownika

Główną zaletą responsywnych stron WWW jest ich wygoda użytkowania. Małe literki czy trudne do kliknięcia przyciski, przestają być problemem. Wszystkie elementy witryny są precyzyjnie dopasowane do niewielkiego wyświetlacza telefonu bądź tabletu.

  1. SEO

W responsywną stronę WWW warto zainwestować również z uwagi na obecne algorytmy Google. Nowe podejście  – mobilne first, wnosi sporo zmian w myśleniu o projektowaniu stron WWW i ich optymalizacji pod SEO.  Responsywna strona uznawana jest przez roboty jako atrakcyjniejsza, bardziej przyjazna użytkownikowi i przez to bardziej wartościowa. To z kolei przekłada się na wyższą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – większy ruch na stronie. To oznacza, że przestarzałe strony muszą liczyć się z mniejszą liczbą odwiedzin.
responsywne strony www

  1. Wizerunek firmy

Posiadanie responsywnej strony nie jest bez znaczenia także dla samego wizerunku firmy. Dla użytkownika to znak, że dana firma podąża za najnowszymi trendami. Nowoczesne podejście pozwala na pozyskanie nowych klientów.

  1. Koszty utrzymania

Oprócz wspomnianych korzyści, responsywna wersja strony jest również tańsza w utrzymaniu w porównaniu do posiadania dwóch osobnych wersji  – stacjonarnej i mobilnej. Z uwagi na to, że w większości oparte są one na innych silnikach, wdrożenie ich obu i późniejsze utrzymanie mogą wiązać się z podwójnymi kosztami.
responsywne strony www

Rosnący udział urządzeń mobilnych na rynku sprawia, że przeglądanie stron WWW nie jest już dziś domeną komputerów stacjonarnych oraz tabletów. Coraz częściej, potencjalni konsumenci szukają informacji o firmie bądź przeglądają jej produkty i usługi poprzez urządzenia mobilne. Aby nie pozostać w tyle, warto więc zadbać o w pełni responsywną stronę WWW swojej działalności.

SPODOBAŁ SIĘ ARTYKUŁ?

Zapisz się do newslettera i otrzymuj regularne powiadomienia o nowych wpisach!

Nie znaleziono żadnych pól.